http://www.aict-iatc.org/

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği, yılın en iyilerini açıkladı

melisasozen 620x410Birliğimizin, 2014-2015 sezonunda sahnelenen tiyatro oyunlarını göz önünde bulundurarak ve üyelerinin katılımıyla yaptığı değerlendirme sonucunda, 2015 yılı TEB Ödülleri'ne değer görülen eser ve sanatçılar, her sene olduğu gibi 27 Mart Dünya Tiyatro Günü'nde açıklandı.

Tiyatroadam'ın, Alman yazar Friedrich Dürrenmatt'ın eseri olan Tahsin Yücel çevirisi ve Fatih Koyunoğlu rejisiyle sahnelediği "5.Frank", Yılın Oyunu Ödülü'ne layık görüldü. Tiyatroadam aynı ödülü geçtiğimiz sene de "Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı" oyunu ile almıştı.

Tiyatro Craft prodüksiyonu olarak David Eldridge'in yazdığı, Okan Başar Bahar'ın çevirdiği ve Çağ Çalışkur'un yönettiği "Kalp Düğümü" oyunundaki performansıyla Melisa Sözen, Yılın Kadın Oyuncusu Ödülü'ne eleştirmenlerin çoğunun oyunu alarak layık görüldü.
teb-2015-odul 

Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü kategorisinde ise Tiyatro Biriken'in "Ormanlardan Hemen Önceki Gece" oyunundaki performansıyla Rıza Kocaoğlu ve DOT Tiyatro'nun "İki Kişilik Yaz" oyunundaki performansıyla Tuğrul Tülek, bu ödüle değer görülen isimler oldular.

TEB 2015 Onur Ödülü'ne, tiyatro yaşamı boyunca üstlendiği büyük küçük her rolde başarılı performans sergileyen ve sanatçı kimliğini daima koruyan usta oyuncu Tomris İncer layık görüldü.

Birliğin Ankara Temsilciliği de Yılın Oyunu Ödülü'ne müzikal anlamında Türk Tiyatrosu'nda yıllardır görülen eksikliği bir rock müzikali örneğiyle gidererek, müzik, dans, çevre düzenlemesi ve reji anlamındaki başarısı nedeniyle Tatbikat Sahnesi'nin "Woyzeck Masalı" oyununu, Yılın Erkek Oyuncusu Ödülü'ne Ankara Devlet Tiyatrosu yapımı Satıcının Ölümü adlı oyundaki Willy Loman rolü ve yıllardır sürdürdüğü ölçülü, yalın ve incelikli oyunculuğu nedeniyle Erdal Küçükömürcü'yü, Yılın Onur Ödülü'ne de, Türk Tiyatrosu'nun kendi geçmişi, kendi dili ve kendi kişiliğini tanımlama ve tanıtma anlamında yaptığı son derece değerli çalışmalar ve bu doğrultuda yaptığı özgün sahneleme başarıları, akademik katkıları, emekleri için Prof. Dr. Nurhan Karadağ'ı layık gördü.

Ödüller , Nisan ayında İstanbul'da ve Ankara'da yapılacak törenle sahiplerine takdim edilecek.

Hakkında

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İstanbul'da yerleşik olan bir sivil toplum kuruluşu'dur. 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla kurulan...

devamı için

Takip Et

Bilgi İletim