http://www.aict-iatc.org/

TEB BAŞKANI: TEKBİR GETİRİP KÜLTÜRÜMÜZÜ, SANATIMIZI KESIYORLAR”

eskisehir-ustun-akmenEskişehir Büyükşehir Belediyesi (EBB)'nin 2015 yılı bütçe görüşmelerinde, Kültür ve Sosyal İşlere ayrılan bütçeden 10 milyon liranın AKP'li meclis üyelerinin oylarıyla Fen İşlerine aktarılması ile ilgili yazılı bir açıklama yapan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB) Başkanı Üstün Akmen, AKP'li meclis üyeleri için: "O üyelerin tarihsel sorumlulukları vardır, veballeri ağırdır" dedi.

Eskişehirlilere: "Bunlar tekbir getirip kültürümüzü, sanatımızı kesiyor. Güpegündüz hançerliyorlar hepimizi, farkında değilsiniz. Günyüzü görmemiş yarınlarımıza idam fermanı çıkartıyorlar. Amaçları tek tip adam yetiştirmek... Estetik zevklerimizi iğdiş etmek... Yahu ölü toprağı mı serpildi üzerinize? Bir ses verin ne olur! Hemen şimdi bir ses verin! Çok geç olmadan ses verin" sözleriyle seslenen Üstün Akmen, halkın ve sanatçıların seslerini Eskişehir'de topluca duyurmalarını istedi.

TEB Başkanı Üstün Akmen açıklamasında: "12 ülkeden çağrılar alan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve Senfoni Orkestrası, bütçe yetersizliğinden yurt dışına gidemezken, şimdi AKP'li Meclis üyelerinin aldığı yüzde 50'lik bütçe kısıtlaması vatan hainliği değilse nedir? Bilet fiyatlarına zam yapmak halk düşmanlığı değilse nedir" diye sordu.

"Zaman, 'rint' olmak, olup bitene bön bön bakmak zamanı değildir artık! Dönülmez bir akşamın, kopkoyu karanlığının ufkunda değil, tam ortasındayız, ama vakit daha çok geç değil. Hainlere karşı sesinizi yükseltin" diyen Üstün Akmen: "EBB'nin AKP'li meclis üyeleri akıllarını başına alsın, 10 milyon aldıklarının üstüne bir 10 milyon eklesinler, sanatçılara hak ettikleri imkânları versinler ki vatana hizmet böyle olurun tablosunu topluma göstersinler. Bana da sözlerimi geri alma, özür dileme olanağı versinler" dedi.

Diğer taraftan, UNESCO'ya bağlı Uluslararası bir kuruluş olan Tiyatro Eleştirmenleri Birliği'nin konuyu aralık ayı içinde uluslararası (International Association of Theatre Critics) platforma götüreceği ve AKP'li meclis üyelerini şikâyet edeceği de edinilen bilgiler arasında.

Hakkında

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İstanbul'da yerleşik olan bir sivil toplum kuruluşu'dur. 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla kurulan...

devamı için

Takip Et

Bilgi İletim