http://www.aict-iatc.org/

AKP’nin sanat düşmanlığı sürüyor. Hedefte bu sefer Eskişehir var.

eskisehir-29-11-2014Eskişehir'de sanata ayrılan yüzde 50'lik bütçeye el konuluyor. Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Üstün Akmen, "AKP iktidarının cellatlığı sürüyor. Bu sanata yapılan bir darbedir" dedi.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan 2015 yılı bütçe görüşmelerinde Kültür ve Sosyal İşlere ayrılan 10 milyon liranın Fen İşlerine aktarılmasına karar verildi. CHP'li meclis üyelerinin itirazlarına rağmen karar AKP'li üyelerin oy çokluğuyla kabul edildi. AKP'nin sanata yönelik tutumuna tepkiler yağdı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nin davetlisi olarak tiyatro oyunları izlemek üzere kente gelen tiyatro eleştirmenleri ve çeşitli dallardan sanatçılar konu ile ilgili Haller Gençlik Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Başkanı Üstün Akmen kararı sanata yapılan bir darbe olarak nitelendirdi. "13 yıldır başarılı bir grafik çizen Eskişehir Şehir Tiyatroları'nın iki oyununu izlemek için Ankara, İstanbul ve İzmir'den buraya geldik. Sevindirici bir olayı okuyucularımızla paylaşmak isterken üzücü olayla karşılaştık" diyen Akmen, AKP'li Meclis üyelerinin aldığı yüzde 50'lik bütçe kısıtlamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.


'AKP'NİN CELLATLIĞI SÜRÜYOR'

Tiyatro ve Senfoni Eskişehir'in turizmde ve yurt dışında tanıtımında da çok büyük önem taşıdığını ifade eden Akmen, şunları söyledi: "Çok başarılı bu iki kurumun bütçesinde kısıtlamaya gidilmesini anlamış değiliz. Bunu AKP iktidarının cellatlığı olarak nitelendiriyorum. Bu sanata yapılan darbedir. Bu ülkenin kültür ve sanatı yok edilmeye çalışılıyor. Buna izin vermeyeceğiz. Bu bir kültür ve sanat hainliğidir. Bir gün bunun hesabı sorulacaktır."


SELVİ: TEK TİP İNSAN İSTİYORLAR!

Birliğimiz üyesi tiyatro eleştirmeni Seçkin Selvi: "Devletin, hükümetin ısrarla sürdürdüğü politikası var. Tek tip insan yetiştirmek istiyorlar" diye konuşurken, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası Şefi Altuğ Ülgen de kararı eleştirerek, "Bu bir cinayete teşebbüstür" dedi.

Sanat Kurumu Derneği Başkanı İlker Çetin de oradaydı. Çetin, sanatın Eskişehir üzerindeki rolünün kentli insan yaratmak başarısı olduğunu belirtti ve "Sanata ayrılan bütçenin değil kısıtlanması, arttırılması gerekiyordu" dedi.

Hakkında

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İstanbul'da yerleşik olan bir sivil toplum kuruluşu'dur. 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla kurulan...

devamı için

Takip Et

Bilgi İletim