http://www.aict-iatc.org/

HAKLARIMIZI GİZLİ SAKLI GASPEDİYORLAR

akun-sahnesi-haklarimiz-gaspediliyor
Mülkiyeti Emek İnşaat A.Ş'de bulunan Ankara'nın en önemli iki tiyatro sahnesi Akün ve Şinasi'nin, 10 gün önce gizlice Karadenizli bir şirkete satılmasını ben fevkalade heyecansız karşıladım.

Her iki sahnenin satışı 23 milyon TL'ye gerçekleşmiş ve satış talimatını bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Nazırı Faruk Çelik vermiş.

Hiç şaşırmadım!

Şimdi sorarım size: Akün ve Şinasi Sahnelerini satılığa çıkaranlar; kent merkezinin göbeğindeki Devlet Tiyatroları'nın köklü sahnelerinden biri olan Yeni Sahne'yi yıkıp yerine hamburgerci açmadılar mı?

İstanbul'da Emek Sineması'nı yıkanlar, Topkafa'nın muhallebicisine göre kent planı yapmıyorlar mı?

Halk böyle oturduğu yerde oturursa, halkın vergileriyle kurulmuş olan sahnelerin mülkiyetini kamu adına elinde bulunduran; Sosyal Güvenlik Kurumu, Türk Kızılay'ı, Türk Hava Yolları ve AOÇ Genel Müdürlüğü'nün ortaklığındaki bir işletme olan Emek İnşaat, Nazır'ın talimatıyla, işte böyle göstere göstere iki kültür mirasını satar.

Bu iki sahneyi satanlar Dikmen'de, Sulukule'de, Fikirtepe'de yoksul halkın evlerine belediyenin gücü yetmediğinde bakanlar kurulu marifeti ile el koyanlardır. İstanbul'da Taksim'i, Ankara'da Atatürk Orman Çiftliğini yağmalayanlardır.

AKP, bir yandan rant kapısı olarak gördüğü kamusal değerlerimizi pazarlamakta, Ankara'da cumhuriyet dönemi mimarlığının bir açık hava sergisi olan kent merkezlerini AVM'lerle, otellerle donatarak yandaş sermayedarların ceplerini doldurmakta, diğer yandan da kendi ideolojik ve siyasi hedefleriyle uyumlu kentler yaratmanın peşinde koşmaktadır.

AKP, "Devletin Tiyatrosu, Sanatçısı olmaz" diyerek Devlet Tiyatrolarını özelleştirme hesapları yaparken, sanatı emekçi halktan kopartma hedefiyle de hareket etmektedir.

Görünen gerçek şudur ki, AKP'nin"dindar yeni nesli" için kurmak istediği kentlerde ne sanata, ne de sanatın gerçek sahibi emekçi halka yer yoktur.

Bir gerçek daha var ki, halkımızda eylem harici laf çoktur.

Hakkında

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İstanbul'da yerleşik olan bir sivil toplum kuruluşu'dur. 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla kurulan...

devamı için

Takip Et

Bilgi İletim