http://www.aict-iatc.org/

İŞÇİLER PATRONLARA ELENSE ÇEKİNCE

'Elense çekmek' güreş terimidir. Vasıf Öngören'in 'Zengin Mutfağı' oyununun Ahçı'sı eski pehlivan Lütfü Usta'dır. Oyun, işçi hareketleri içinde ülkemizdeki en dramatik süreci oluşturan 15-16 Haziran 1970'teki yürüyüşten yola çıkılarak yazılmıştır.

1978 yılında prova sırasında bombalı saldırıya uğrayan 'Zengin Mutfağı'nın yeni İBBŞT yapımı, 2012'nin son günlerinde, ülkücü olduğu anlaşılan birkaç seyircinin gürültülü tepkisine hedef oldu. Tiyatroya ve genel olarak sanata yönelik sevgisiz ve saygısız davranışlar son yıllarda marifet sayılıyor.

'Zengin Mutfağı' 1978'den bu yana ödenekli ve özel topluluklarca pek çok kez seyirci karşısına çıkarılmış, 1988'de filmi de yapılmıştı. Şener Şen'den Erdal Özyağcılar'a, Rana Cabbar'dan Cezmi Baskın'a birçok oyuncunun, Vasıf Öngören'den Başar Sabuncu'ya ve Rutkay Aziz'e pek çok yönetmenin emek verdiği bu ödüllü oyun şu anda yalnız İBBŞT'de değil, Van Devlet Tiyatrosu'nda da sahneleniyor.

15-16 Haziran 1970'teki işçi yürüyüşü, AP iktidarının işçi sınıfının sendikal haklarını kısıtlamaya yönelik yasa tasarısına tepki olarak 100'ü aşkın işyerinden 100.000 dolayında işçinin katılımıyla gerçekleşmişti. Bu büyük olay, İstanbul ve Kocaeli'de sıkıyönetim ilan edilmesiyle noktalansa da, hükümetin amaçladığı yasal değişiklik işçilerin hareketiyle engellenmiş oluyordu. Toplum 12 Mart 1971'in eşiğine gelmekteydi...

'Zengin Mutfağı', tam da o günlerde, zengin bir iş adamının köşkünde ahçılık, hizmetçilik, şoförlük yapan kişilerin, sermaye ve emek arasındaki çelişkiler içinde kısılıp kaldığı, hangi safta yer alacakları konusunda düşünme sürecine girdikleri aşamayı gösterir.

Vasıf Öngören 'belgesel' değeri olan tarihsel malzemeyi oyununa çerçeve yapmış, içine de kendi kurmacasını yerleştirmiştir. Zengin köşklerinde hizmet veren 'mutfak ekibi'ni sevimli-komik yanlarıyla klişeleştiren Yeşilçam filmleri oyunun yüzeydeki dokusunu oluşturur. Oyun sürecinde ise bu 'tanıdık' kurmaca ortamın maskelediği gerçekler gün yüzüne çıkacaktır.
 

Ayşegül Yüksel

Hakkında

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İstanbul'da yerleşik olan bir sivil toplum kuruluşu'dur. 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla kurulan...

devamı için

Takip Et

Bilgi İletim