http://www.aict-iatc.org/

GEZGİNLER

Türkiye'nin tarihsel ve sanatsal dokusunu uluslararası platformda paylaşmayı amaçlayan Antalya Devlet Tiyatrosu'nun 3. Uluslararası Tiyatro Festivali, İtalya'nın ünlü sokak tiyatrosu Studio Festi'nin "Gezegenler (Pianeti)"iyle Cumhuriyet Meydanı'nda açıldı. Valerio Festi yönetimindeki Studio Festi, kent merkezlerinde, doğada, tarihi bölgelerde sergilediği olağanüstü görsel performanslar ve dramatik yaratıları ile tanınmaktaydı. İtalyan grubun bir saatlik gösterisi, her ne kadar finaline beş dakika kala bir bomba ihbarı nedeniyle tamamlanamadıysa da, gökyüzüne doğru yükselen devasa gezegenlerin simgesi balonlar, dansçıların yerçekimine meydan okuyan performansları Antalyalılara heyecanlı ve keyifli dakikalar yaşattı.

Sokak Tiyatrosu, hiç kuşkusuz seyirlik oyunların sergilendiği bir açık hava tiyatro türüydü ve alışılagelmiş "tiyatro" kavramından farklı olarak belirli bir yere bağlı kalmaksızın, seçilen herhangi bir mekânda halka açık oyunlarla gerçekleşiyordu. Studio Festi de, türünün gereği olarak, gösterisinde kısa yoldan ifade tarzını yeğlemiş, ancak (tahminlerimin hilafına) İtalyan Halk Tiyatrosu'ndan birkaç iz bulunmasını dahi istememişti. Gösterinin fiziksel esprisi de yoktu, ama atletik açıdan yetenek gösterisi öne geçti.

Studio Festi, "yetenek gösterisini" Rus asıllı İngiliz besteci Gustav Holst (1874-1934)'un ünlü orkestra parçası "The Planets" üzerine inşa etmişti. Holst'un 1914´de bestelediği Mars, Venüs ve Jüpiter setleri ile ertesi yıl bestelediği Satürn, Uranüs ve Neptün ve nihayet 1916´da notaya döktüğü Merkür'ün geniş temelli ahenkleri, İtalyan grubun gösterisinde radikal ve mistik gücün ifadesiydi.

Issız boşlukta çember çizen gezegenleri karakterize eden dansçılar, Güneş'in etrafında dolanan sekiz gök cismini havada bedensel devinimlerle canlandırarak izleyenlere gezegenleri tanıttı. Gösteride kendilerine rol verilen 10-12 yaş grubu çocuk oyuncuların performansları hayli kötüydü, ama gene de Holst'un enginliğe makamsal (modal) yaklaşımına, özellikle de "Merkür" bölümünde iyi-kötü uyum sağlandı. Havada devinen kadın dansçılar devamlı dönüş ve yörüngeleşmenin canlandırılmasında başarıya ulaştı. Gezegenlerin boşlukta duruşlarını ve yerçekimini bestecinin kullandığı Ravel'i anımsatan ahenk yükselişleri simgelerken; enginliklerde kayboluşta, Neptün setinde kullanılan kadınlar korosuna biri erkek iki dansçının eşliği yetti. Gösteri, asıl esrarengiz büyüleyiciliğini beste içinde yinelenen metrik şemadan, hipnotik etkiden elde etmişti.

Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün'den sonra tanıtım sırasını bekleyen Dünya, içinde mavi giysileri içinde devinen dansçısıyla birlikte ağaç dibine bırakılmış bir adet termos yüzünden Cumhuriyet Meydanı'nın öbür ucunda kalakaldı, gösterinin sahnesi olan ışık donanımlı köprünün olduğu podyuma terör kuşkusu nedeniyle ulaşamadı.

Sanatçılar alkışlanamadı, seyircinin hevesi kursağında kaldı. Terör korkusu, bu kere de Antalya'da kazandı.

Üstün Akmen

Hakkında

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İstanbul'da yerleşik olan bir sivil toplum kuruluşu'dur. 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla kurulan...

devamı için

Takip Et

Bilgi İletim