http://www.aict-iatc.org/

İki Muhteşem İkili

TORK Dans Topluluğu ve Dostlar Tiyatrosu'ndan unutulmaz iki yapıt...

İnsanda, insandan hâlâ umudunu kesmeme duygusu uyandıran iki gösteri ve o yapıtları oluşturan, sunan iki muhteşem ikili. Biri Dostlar Tiyatrosu, diğer gencecik TORK Dans Topluluğu.

BEN BERTOLT BRECHT, Genco Erkal'ın Brecht'in şiir, öykü ve şarkılarından uyarlayıp yönettiği, kabare tarzında bir oyun. Brecht, Erkal'ın, "Öyle yazarlarım var ki, yıllar boyu peşimi bırakmıyorlar, peşlerini bırakmıyorum," dediği yazarlardan biri. Bu şiir, öykü ve şarkılardan oluşturduğu ilk gösteri, 1978'de Zeliha Berksoy'la oynadığı Brecht Kabare. 1997'de Berksoy için uyarladığı Yosma. O şiirler, şarkılar yüzünden gösterileri yasaklandı, kovuşturuldu.

Yaşadığımız süreçlerin, ne yazık ki değiştirilemeyen koşullarında, Brecht'in hâlâ güncelliğini koruması, bu yıl da Genco Erkal'ı Brecht'in soluğunu yeniden sahneye taşımaya yöneltti. Kurt Weill, Hans Eisler, Paul Dessau ve Sarper Özsan'ın müziklerinden Emin Fındıkoğlu'nun düzenleme ve yönetimiyle gerçekleştirilen müzikli oyun, Tan Temel ve Sernaz Demirel'in koreografisiyle biçimlendi. Ali Yenel'in sahne tasarımında ve Özlem Kaya'nın giysi tasarımındaki işlevsel buluşları, Yüksel Aymaz'ın yaratıcı ışık düzeniyle birleşti.

Genco Erkal, bu oyunda yeni bir partnerle sahneye çıkıyor: Tülay Günal. Oyunculuk başarılarını bildiğimiz bir sanatçı Günal. Ama burada yüreklere seslenebilen çok hacimli sesiyle ve ustaca dans eden yanıyla da tanışıyoruz. Yılların ustası Genco Erkal ile Tülay Günal'ın taze soluğu muhteşem bir ikili oluşturuyor. Eşlik edecek kadar iyi bildiğimiz şarkılar, sözler; yine de ilk kez duyuyormuşçasına heyecanlandırıyor, coşturuyor bizi. Meğer özlemişiz Brecht'i ve dediklerini. Ama Brecht'i özlemiş olmamız yetmiyor; ille de Erkal-Günal oyunculuğunun tadını almamız gerekiyor.

İZOLE, Tan Temel ile Sernaz Demirel'in kurduğu, henüz bir yıllık geçmişi olan genç dans topluluğunun ilk performansı. Şimdi ve burada olanla ilgilendiklerini, dansta yeniyi, güçlüyü ve günceli aradıklarını, asıl referans olarak bedeni gördüklerini söyleyen sanatçılar, İzole'yi şu sözlerle sunuyor:

"Her şey bir duvar engeliyle başladı. Engeli aşmak için daha yeni ve daha farklı ve daha özel ve daha anlamlı duvarlar yarattık Şimdi, onları yıkmaya çabalıyoruz. Kendi insanlığımızı yıkıyoruz. İnsanlık kendi kendini yok ediyor!"

Dilara Akay'ın muzip ve haylaz bir diyalektik yaklaşımla gerçekleştirdiği sahne enstalasyonu başlı başına bir yapıt. Barış Ertürk ve Serkan Emre Çiftçi'nin müziği, Ayşe Ayter'in ışık tasarımı performansın başarısına katkısı olan çalışmalar.

Bedenlerini, neredeyse fizik yasalarını zorlayarak hatta yıkarak kullanabilen Tan Temel ile Sernaz Demirel, bilinçli yaklaşımlarıyla da sanat dünyasında hep var olacaklarını müjdeliyorlar. Yolları açık olsun.

Demedi Demeyin

CANLI YAYIN-Yazan:Ben Elton

Volkan Severcan ve ekibinin oyunu,

Profilo oyunları türünün başarılı bir örneği.

(Tiyatro Sahnekârlar - 212.219 75 65)

KADINLAR SAVAŞ KOMEDİ

Yazan:Thomas Brasch-İBB Şehir Tiyatroları

Genç oyuncuların iyi niyetlerinin yanına birkaç fırın ekmek daha katmaları iyi olur.

Seçkin Selvi

Hakkında

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İstanbul'da yerleşik olan bir sivil toplum kuruluşu'dur. 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla kurulan...

devamı için

Takip Et

Bilgi İletim