http://www.aict-iatc.org/

Anadolu'da Bir Okuma Tiyatrosu Serüveni

Yıllardır Goethe Institut işbirliğiyle İstanbul'da farklı tiyatrolarda yaptığım 'okuma tiyatrosu'nu bu kez YOLLARDA projesi kapsamında Adana, Antalya, İzmir, Kars, Van, Eskişehir, Trabzon ve Bursa'da yapma fikri çok heyecanlandırdı beni. Öyle ya ilk kez İstanbul dışında tanımadığım ekiplerle çalışacak ve izleyici karşısına çıkacaktık. Nasıl tepki alacağımızı, ne kadar izleyici geleceğini bilmiyorduk. Hem heyecan hem de garip bir bilinmezlik duygusu vardı. Gittiğimiz kentlerde ilk karşılaştığım soru 'Okuma tiyatrosu nedir?' oldu. Çünkü tiyatro ile okuma kavramları yan yana gelince kafa karıştırıyordu. ' Yani okuyacak mısınız, yoksa oynayacak mısınız?' gelen ikinci soruydu.

Bu ilk sorudan sonra gelen ise, tiyatroya gönül veren oyuncularla yapılan provalarda geçirdiğimiz verimli, ufuk açıcı saatlerdi. Hem ilk kez gerçekleştirilen bir sahneleme- sergileme türüyle, hem de farklı üsluplarda yazılmış çağdaş oyun metinleriyle tanıştıkları dörder günlük prova sürecinin ardından yine bir bilinmeze doğru yelken açıp, izleyici karşısına çıkacağımız ana gelindiğinde, heyecanın yanı sıra izleyicinin nasıl bir tepki vereceğinin bilinmezliğinin getirdiği tedirginlik vardı. Ama okuma tiyatrosu yaptığımız ilk şehirden itibaren, tüm şehirlerde salonları dolduran izleyicinin büyük bir merakla izlediği ve ardından yazarlarla sohbet ettiği, merak ettikleri soruları sordukları gayet samimi ve sıcak bir ortam oluştu. Oyun yazarlarına yöneltilen sorularda kimi zaman Türk- Alman kültürleri arasındaki farklılıkların altı çizildi, kimi zaman bu oyun Türkiye'de yazılsaydı şu noktaları daha farklı olurdu, denildi, oyun yazarlığının durumu tartışıldı. Gösteri sonrasında oyun yazarıyla yapılan sohbette sorular ard arda yağıyordu.

Çağdaş Alman oyun yazarlarını Türkiye'nin sekiz ilinde izleyiciyle buluşturan bu çalışmada beni çok etkileyen, oyuncuların da izleyicinin de yeniliklere açık oluşu ve samimi tiyatro sevgisi oldu.

Keyifli, eğlenceli, koşturmacalı, heyecanlı bir serüvendi.

YOLLARDA, İstanbul 2010, EU Cultural Bridges Project

Hakkında

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İstanbul'da yerleşik olan bir sivil toplum kuruluşu'dur. 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla kurulan...

devamı için

Takip Et

Bilgi İletim