http://www.aict-iatc.org/

İkinci Kez de Görülecek Film

Tiyatro Karnaval bu kez hoş bir vodville sahnede

BU FİLMİ GÖRMÜŞTÜM- Yazan: Bricaire ve Lasaygues, Çeviren: Gencay Gürün, Yöneten: Tolga Yeter, Oyuncular: Eraslan Sağlam/ Tolga Yeter/ Yelda Serbes/ Sinan Yıldırım/ Merve Çavuşoğlu/ Eyüphan Güvercin.

Fransız yazarlar Jean-Jacques Bricaire ve Maurice Lasaygues'ın yazıp Gencay Gürün'ün akıcı diliyle çevirdiği "Bu Filmi Görmüştüm", kaliteli bir vodvil örneği olarak Tiyatro Karnaval'da sahnelenmeye başladı.

Oyunda bir politikacı ailesinin başından geçenleri izliyoruz; buna belki de başına gelenleri demek daha doğru olur.Yıllar önce eşi ortadan kaybolan ve oğluyla yaşayan Fransız politikacı Albert Lamart, seçimlerden önce şansını güçlendirmek için oğlunu kendisine sponsor olan birinin kızıyla evlendirmeye, çifte düğünle kendisi de dünya evine girmeye hazırlanıyor. Ne var ki, Amerika'dan çıkagelen bir albay bütün hesapları altüst ediyor, umutları umutsuzluğa, umutsuzlukları beklentiye dönüştürüveriyor.

Yıllardır yabancı filmlerde gördüğümüz tanık koruma programlarındaki operasyonlardan ve şimdilerde ülkemizin gündemindeki başarılı organ nakillerinden aşinası olduğumuz bir uygulamanın sahneye yansımasını görüyoruz. Gördüğümüz şey, kimilerinin sandığı gibi cinsel tercihlerle ilgili bir durum değil, doğrudan doğruya görev aşkının bir sonucu. Ama görev aşkı ile gönül aşkı ne kadar bağdaşır, ne kadar bağdaşmaz, orasını oyun süresince izliyoruz.

Tolga Yeter, olumlu bir ekip çalışması olan yalın bir dekorda, zarif kostümlerle oynanan oyunda başarılı bir vodvil yönetmeni olduğunu kanıtlıyor. Politikacı Albert rolünde de, aynı ölçüde başarılı. Oyunun sürpriz kişisi Frank Harder'ı canlandıran Eraslan Sağlam, frapan oyunculuğuyla seyirciyi anında avucunun içine alıveriyor. Ancak, yukarda da dediğim gibi, "cinsel tercih" vurgulamasını anımsatacak kadar abartılı oynamamasında yarar var. Zira oyunun kritik noktası burada düğümleniyor. Üstelik abartmayı gerektirmeyecek kadar başarılı zaten. Lamart'ın nişanlsı Jacqeline'de Yelda Serbes, oğul Louis'de Sinan Yıldırım, evdeki yardımcı Ingrid'de Merve Çavuşoğlu ve Marcel rolünde Eyüphan Güvercin dozunda oyunculularıyla, vodvilin göz dolduran oyuncuları oluyorlar.

Yıllar önce Dormen Tiyatrosu'nda Haldun Dormen-Metin Serezli ikilisinden izlediğimiz oyun, şimdi de bayatlamadan ve eski ustaları aratmadan ikinci kez izlenemeye değer ölçüde başarılı. Üstelik G.Özcan-G.Ülkü sahnesine de yakışıyor.

Demedi Demeyin

İki eliniz kanda olsa izlemeniz gereken iki oyun:

SEZUAN'IN İYİ İNSANI: Yücel Erten'in

usta rejisiyle Devlet Tiyatrosu'nda. Zeynep Ekin

Öner, İstanbul seyircisiyle başarılı bir yorumda

tanışıyor.

OTOBÜS: Arif Akkaya, oyunu yönetmekten de

öte, fondaki görüntülerle adeta yeniden yazmış.

Bindiğimiz alametteki şoförler değişip duruyor da

sonuç değişmez gibi görünüyor.

Hakkında

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İstanbul'da yerleşik olan bir sivil toplum kuruluşu'dur. 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla kurulan...

devamı için

Takip Et

Bilgi İletim