http://www.aict-iatc.org/

İktidara karşı keyifli devinim

İstanbul Devlet Tiyatroları'nın bu sezonki repertuvarı, tiyatronun muhalif ve eleştirel yönüne sahip çıkjan bir tavır sergiliyor.

Hakan Boyav'ın rejisiyle, Macar yazar Gyula Hay tarafından kaleme alınan 'At' da bu tavrı ortaya koyan oyunlardan. 'At', dünyayı bireysel hırsları uğruna felakete sürüklemiş Hitler ve Stalin'e atıfta bulunmakla birlikte, yakın zamanda Arap Baharı'yla yeniden gündeme gelen totaliter yapıları, grotesk bir biçimde sorguluyor. Tarihe en savurgan, tuhaf, ahlaksız ve acımasız imparatorlardan biri olarak geçmiş olan Roma İmparatoru Caligula (Tolga Evren), oyunun başkahramanı. "Ben imparatorum. Ben Tanrıyım! Kendime yakarırım! Kendi çevremde dönen bir dünyayım ben..." sözleri ile sahneye çıktığı ilk andan itibaren Caligula, totalitarizmin özünü dile getirir: Lider tanrısaldır, tek güçtür ve bütün insanlar onun çevresinde döner. Ne var ki Caligula'nın, ona söz geçirebilen tek kişi olan Lollia (Özlem Güveli Türker) ile ilişkisi, mutlak otoritenin, aslında yalnızca, güçsüzlüğü örten bir maskeden ibaret olduğunu açıkça gözler önüne serer.

Oyunun kadrosu oldukça kalabalık. İkiyüzlü senatörler, modaya uyan Romalı genç kızlar ve erkekler, meyhaneci ve hayat kadınları, baskı altında yaşayan bir toplumun farklı katmanlarını yansıtan diğer oyun kişileri. Hakan Boyav'ın, müzikli danslı, hareketli bir oyun olarak sahneye koyduğu, 'At'ın oyuncu kadrosu, benim izlediğim sahnelemede büyük bir keyifle deviniyordu. Yer yer komik sahneler biraz uzatılsa da, oyunun temposu, hemen hiç düşmüyordu. 'At', akıntıya kapılmanın kolaylığını yaşayanlara bir gerçeği hatırlatıyor: Caligula'lar, her ne kadar kendi varlıklarını korumak için gerekli söylemsel çerçeveleri oluştursalar da, değiştirilebilirler. Uzak ve yakın dönemdeki örneklerin gösterdiği gibi.

01/01/2012 Radikal Gazetesi

Hasibe Kalkan

Hakkında

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İstanbul'da yerleşik olan bir sivil toplum kuruluşu'dur. 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla kurulan...

devamı için

Takip Et

Bilgi İletim