http://www.aict-iatc.org/

KERİM AFŞAR OYUN YARIŞMASI

Kerim Afşar'la üç farklı kurumda birlikte çalıştım. 1977_79 Yılları arasında başdramaturgu olduğum Devlet Tiyatroları'nda , 1983-86 yılları arasında dramaturgu olduğum Ankara Sanat Tiyatrosu'nda ve 1986-89 yılları arasında dramaturgu ve sanat yönetmeni olduğum Berlin Tiyatrom'da. Bu üç kurumda da zaten üstün yeteneğiyle ünlü bir aktör olarak tanıdığım Kerim Afşar'ın kişiliğiyle de tanışma olanağı buldum. Bütün Türkiye'de hayranlıkla izlenen ve tanınan Kerim Afşar; kendini, ailesini ve dostluklarını özenle koruyan, onurlu, ödünsüz, ilkeli bir insandı. Aslında Kerim Afşar'ı henüz tiyatro öğrencisiyken işçi tiyatrosu çalışması yaptığım yıllarda, görüşünü almak için gittiğim Yılmaz Güney'in Ankara Kapalı Cezaevi'ndeki ziyaretçileri arasında görmüş ve bu yürekli tavrına saygı duymuştum.

Yalnızca sesiyle bile, milyonlarca tanıyanı, hayranı ve izleyeni varken, kesinlikle popüler olana ödün vermeyip, gündelik, sıradan olanla değil yaşamın, emekçilerin, halkın gerçek sorunlarıyla ilgilenmeyi seçen bir - aydın sanatçıydı- Kerim Afşar. Ahmet Arif'le , Galilei Galileo'yla, Maksim Gorki'yle, Ankara Sanat Tiyatrosu'yla, Dil Derneği!yle gönül-görüş birliği yapmayı yeğliyordu. Alçakgönüllü bir yaşam öyküsünü onurlu bir örnek olarak bizlere bıraktı.

Sevgili Leyla Afşar'ın Dil Derneği çatısında altında sürdürdüğü Kerim Afşar oyun yarışması Seçici Kurul üyesi olarak bu yıl katılan oyunlar arasında seçim yapmakta biraz zorlandık, çünkü sahnelere yakışacak birçok oyun vardı adaylar arasında. Ödül alan, Funda Özşener'in "Onları Eve Getir" oyunu; savaşın umudu yok eden, çıkarsız, umarsız ilişkilerinin insan değerlerini nasıl aşağıladığını genç bir tiyatro diliyle, başarıyla anlattığı bir oyun. Ahmet Önel'in kent yaşamında insan ilişkilerinin yabancılaşma sürecinde de olsa insanca kalabileceğini gösteren "Yüzleşme Oyunu" nu , Doğan Korkmaz'ın özlediğimiz politik tiyatro metni "İşçiler Cennete Gider" i, Gökhan Erarslan'ın biyografik oyunu Komik_i Şehir Naşit Bey"i , Ve sıcacık yaşayan insan tiplemesiyle " İnsanlık Hali" gibi oyunları anarak, sahnelerde izlenebilme şansı diliyoruz ve Kerim Afşar'ın ismiyle birlikte anılabildikleri için ne mutlu onlara diyoruz.

GÜLŞEN KARAKADIOĞLU

(Dil Derneği Dergisi Eylül, 2010)

Hakkında

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İstanbul'da yerleşik olan bir sivil toplum kuruluşu'dur. 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla kurulan...

devamı için

Takip Et

Bilgi İletim