http://www.aict-iatc.org/

AŞK OLSUN SANA ÇOCUK!

Onlar yakın siyaset tarihimizin bizi çok hüzünlendiren üç delikanlısı: Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan, Yusuf Aslan... 6 Mayıs 1972'de Anayasa'yı hiçe saymakla suçlanarak darağacına çıkartıldılar.

Kimileri için 'üç'e karşılık 'üç' kurban verilmişti. Hiç can almamış olan bu üç gencin ölümü, Demokrat Parti'nin 1950-1960 yılları arasındaki iktidar dönemine imza attıktan sonra askeri darbeyle devrilerek yargılanan ve idam edilen Başbakan, Dış İşleri ve Maliye Bakanları, Menderes, Zorlu ve Polatkan için 'misilleme' olabilir miydi? Duygusallıkla ve/ya da siyasal kaygılarla çarpıtılmış bir hukuk/adalet anlayışını temize çıkartabilir miydi?

Deniz'in ve arkadaşlarının –o günlere tanıklık etmiş her kuşaktan insanın, kararın son dakikada geri alınacağı umuduyla radyolara kilitlendiği- ölümü her yıl 6 Mayıs'ta gençler arasında ve bir oranda da basında anılıyor. Önümüzdeki Mayıs ayında olayın üstünde tam 40 yıl geçmiş olacak...

Üç delikanlı arasında '1968 kuşağının efsaneleşmiş öğrenci lideri' konumuyla öne çıkan Deniz Gezmiş'tir. Che Guevera rüzgarlarının estiği bir gençlik ortamında, şeriata ve bağnaz ulusçuluğa iktidarlarca sunulan açık kart karşısında, Marksist-Leninist ve anti-emperyalist düşünceyle yurtseverliği buluşturup devrim bayrağını çekmiş gözüpek delikanlının serüveni, o dönemin sol eylemden tutuklu gençlerine hukuk bilgisinin olanca gücüyle destek vermiş, bir süre önce yitirdiğimiz avukat Halit Çelenk'in anılarında sevecenlikle, hüzünle belgelenmiştir.

Samsun Sanat Tiyatrosu'nun genel sanat yönetmeni Yaşar Gündem, Çelenk'in de oyun kişisi olarak yer aldığı 'Aşk Olsun Çocuk' adlı uyarlamasında, Deniz'i, Yusuf'u ve Hüseyin'i, yaşamdan alelacele kopartılışlarının kırkıncı yılında sahneye getiriyor. Sinemada 'Hoşça Kal Yarın' filmiyle ve Metin Balay'ın yazıp A.S.T. yapımı olarak sahnelediği 'Deniz Diye bir Delikanlı' oyunuyla dile gelen Deniz Gezmiş Olayı, zaman zaman televizyon dizilerinde de yer alıyor.

Ne ki, kısacık yaşamı/yaşamları, kalabalık öğrenci kitlelerine önderlik etmekle, toplu coşku seli yaratmakla, silahların patladığı yoğun bir serüvenler dizisi içindeki duygusal/şiirsel anlarla örülmüş bir gencin/gençlerin, içinde varolduğu ve onları yok eden toplumsal-politik ortam, sahnede ve ekranda henüz yeterince incelenmiş, irdelenmiş, çözümlenmiş sayılmaz.

Samsun Sanat Tiyatrosu'nun genel sanat yönetmeni Yaşar Gündem'in sahneye uyarlayıp yönettiği 'Aşk Olsun Çocuk' da, belgelere, anılara, tanıklıklara dayanarak, toplumsal belleğimizi keskinleştirmeyi amaçlıyor. Yaşar Gündem'in derdi, 'Bilenlere hatırlatmak, bilmeyenlere anlatmak.' 'Belgesel bir yolculuk' olarak tanımlanan sahne olayı, '68 kuşağını genel çizgileriyle içine alacak biçimde tasarlanmış; 'yurduna duyarlı, iyi çocukların destanıdır anlatılan' deniyor. 'Belki' de bir 'haykırış'...

'Devrim şehitleri'nin öyküsü, birbirini hızla izleyen tablolarda epeyce 'özet' geçilse de, Gezmiş, İnan ve Aslan'dan başka, kaldığı yurdun penceresinden aşağıya atılarak öldürülen Vedat Demircioğlu'ndan, sokak ortasında vurulan M. Taylan Özgür'e, Sinan Cemgil'den, Mahir Çayan'a, Ulaş Bardakçı'ya ulaşıyor. Fonda yansıtılan belgeler de, İstanbul'da 6. Filo'nun protesto edilmesinden, ODTÜ'de Amerikan Büyükelçisi Kommer'in arabasının yakılışına, Kızıldere olaylarına uzanıyor.

Erol Yılmaz'ın çok işlevli 'demir parmaklıklar' tasarımının sahneye egemen görselliği içinde devinen oyuncular, Yaşar Gündem, Kenan Güler, Tolga Gerger, Elif Sarı, Emel Çalışkan, Eyüp Gülmez, Barış Dülger, Bekir Kalaycı, Özgür Gündem ve Savaş Altıkul'dan oluşuyor. Nedim Yıldız'ın müziği ve İhsan Bengier'in koreografisi, özenli bir yapım kotarma yolunda ortaya konan emeğin öteki önemli boyutları. Kimi oyuncularda amatörlere özgü eksiklikler/fazlalıklar görülse de, yapılan işe katılan içtenlik ve çalışkanlık gölgelenmiyor.

'Aşk Olsun Çocuk' Ekim ayından bu yana kent kent dolaşıyor. Kasım'da Samsun (12, 14), İnegöl (15), İstanbul (18, 19) ve İzmit (21) turnelerinde seyirciyle buluşacak.

Ayşegül Yüksel
(Cumhuriyet, 8 Kasım 2011)

Hakkında

Tiyatro Eleştirmenleri Birliği (TEB), İstanbul'da yerleşik olan bir sivil toplum kuruluşu'dur. 1990 yılında 35 üyenin katılımıyla kurulan...

devamı için

Takip Et

Bilgi İletim